Drukowanie niestandardowe – fotografie, wizytówki, etykiety i koperty

Czasem zdarza się, że potrzebujemy wydrukować niestandardowy format. Czy możemy do tego użyć zwykłej drukarki laserowej? Jak najbardziej tak. Niezależnie od tego, czy chcemy wydrukować kopertę, etykietę, wizytówkę, zdjęcie czy dyplom – możemy tego sprawnie dokonać na standardowym sprzęcie. Wystarczy jedynie wiedzieć jak to zrobić.

Drukowanie kopert i etykiet

Aby bez przeszkód wydrukować koperty lub etykiety wystarczy jedynie skorzystać ze specjalnego edytora tekstowego. Większość programów posiada obsługę drukowania kopert lub etykiet. W niektórych z nich można tworzyć pojedyncze koperty lub etykiety, a także i wizytówki. Jedyne, czego potrzebujemy do drukowania to znajomość rozmiaru naszej koperty lub przyszłej etykiety. Aby sprawnie wydrukować kopertę wystarczy w menu Plik wybrać polecenie Drukuj, a następnie zmienić ustawienia „Ustawienia publikacji i papieru”. W oknie dialogowym należy wybrać ustawienia koperty, a następnie w podajniku umieścić kopertę w taki sposób, jak podaje komputer.

Drukowanie wizytówek

Jeśli przytrafi nam się konieczność wydrukowania wizytówki – bez przeszkód możemy tego dokonać w domu. Należy jedynie zmienić ustawienia drukowania i zoptymalizować położenie zawartości dokumentu. Wcześniej warto przygotować projekt wizytówki w specjalnym programie komputerowym, a następnie na podglądzie sprawdzić, jak nasza praca będzie się prezentować. Jedynie należy zwrócić uwagę na gramaturę papieru – drukarka laserowa bez przeszkód poradzi sobie z fakturowanym, grubym papierem przeznaczonym właśnie do wizytówek.

Drukowanie fotografii

Domowe drukowanie fotografii także jest proste. Aby wszystko wyszło profesjonalnie i tak, jak sobie wymarzymy – warto sprawdzić i dobrać ustawienia drukarki, a także wykosztować się na odpowiedni papier. Aby zdjęcie było perfekcyjnie wydrukowane, warto wykalibrować drukarkę, a także sprawdzić czy jest w pełni sprawna. Warto również zwrócić uwagę na papier- lepiej aby był przeznaczony do wydruku fotografii. Tutaj mamy do wyboru dwa rodzaje papieru – matowy i błyszczący. Jeśli wybierzemy błyszczący, musimy znaleźć odpowiednią stronę do drukowania – granica nie jest duża, więc może nam to na początku sprawić nieco problemu. Wybranie złej strony sprawi, że zdjęcie będzie zamglone lub tusz się rozpłynie. Przeciętny papier fotograficzny posiada gramaturę 200 g/m2.

Drukarka kolorowa Xerox Phaser 6130

Podsumowanie

Warto pamiętać, że wiele drukarek posiada własne wymagania i możliwości. Niektóre modele mogą bez problemów wykonywać druki nawet na koszulkach czy foliach samoprzylepnych, a inne ledwo poradzą sobie z papierem fotograficznym. Dlatego kupując drukarkę, należy zastanowić się, do czego będziemy jej używać.

Reklama: