Kolorowa drukarka laserowa – dobre rozwiązanie czy zbędny wydatek?

Odkąd na rynku pojawiły się drukarki laserowe, trwa spór o to, które są lepsze: atramentowe czy laserowe. Tradycyjne drukarki laserowe drukują w monochromie – czyli w czarnym i białym kolorze. Jednak dostępne są także drukarki laserowe kolorowe. Pozostaje jednak pytanie: czy są potrzebne czy to zbędny wydatek?

Kolorowa drukarka laserowa – szybki i wydajny sprzęt

Kolorowe drukarki laserowe nie są już zarezerwowane wyłącznie dla biur czy szkół. Nie zajmuje już tak wiele miejsca, a dzięki coraz niższym cenom sprzęt staje się atrakcyjniejszy. Jego główną zaletą w porównaniu ze zwykłą drukarkę laserową jest możliwość drukowania w kolorze.

kolorowa drukarka lserowa Kyocera

Źródło: Kyocera

Zaletą drukarki jest szybkość działania. Wykonanie kolorowego zdjęcia i grafiki poprzez drukarkę laserową zajmuje mniej czasu niż w przypadku powszechnie używanej drukarki atramentowej. To świetne rozwiązanie jeśli często musimy drukować duże ilości kolorowych materiałów. Jeśli jednak drukujemy wyłącznie czarno-białe teksty i od czasu do czasu potrzebujemy wydrukować coś w kolorze – drukarka laserowa może nie być najlepszym rozwiązaniem, a jedynie zbędnym wydatkiem.

Kolorowe drukarki laserowe są zdecydowanie bardziej wydajne i niezawodne niż drukarki atramentowe. W ich przypadku starszy, zaschnięty tusz może zapchać dyszę głowicy lub zablokować ją, co doprowadzi do smug lub braku danego koloru.

Źródło: HP

Dodatkowym plusem kolorowych drukarek laserowych jest możliwość maksymalnej wydajności i pełnej jakości druku nawet na zwykłym papierze. Zdjęcie wydrukowane przez taką drukarkę nie jest pofałdowane i nie wymaga wiele tuszu. Dzięki temu, drukarki laserowe są tańsze w eksploatacji.

Jeśli idzie o jakość drukowanych materiałów – w tej kwestii zdecydowanie wygrywa drukarka atramentowa. Co prawda, drukowanie laserowe jest tańsze i szybsze, to jednak jedynie drukarki atramentowe są w stanie wydrukować fotografie zbliżone do odbitek ze studia.

kolorowa drukarka laserowa Samsung

Źródło: Samsung

Jednak zakup drukarki laserowej, zwłaszcza kolorowej nie niesie za sobą jedynie samych plusów. To przede wszystkim duży wydatek. Za cenę takiej drukarki można zakupić urządzenie wielofunkcyjne z opcją drukarki atramentowej. Ponadto drukarki kolorowe posiadają dość drogie tonery. O ile drukarka laserowa monochromatyczna wymaga jednego tuszu, to kolorowa potrzebuje aż cztery różnokolorowe kasety. Dodatkowo urządzenie pochłania wiele energii i zanieczyszcza powietrze podczas pracy.

Podsumowanie

Kolorowa drukarka laserowa to świetne rozwiązanie, jeśli rzeczywiście potrzebujemy wydrukować często wiele kolorowych materiałów. Sprawdzi się tak, że jeśli zależy nam na prędkości, ale jakość druku pozostaje na drugim miejscu. Jeśli jednak drukujemy jedynie okazjonalnie i nie zależy nam na szybkości pracy – warto zdecydować się na drukarkę atramentową, gdyż kolorowa laserowa może okazać się zbędnym wydatkiem.

Reklama: