Koszty eksploatacji drukarek laserowych

Jednym z bardzo ważnych kryteriów podczas zakupu drukarki laserowej jest oczywiście jej ekonomiczność, co najkrócej rzecz ujmując, można określić jako stosunek kosztu tonera do drukarki do liczby stron, które można z jego pomocą zapełnić drukiem. W naszym krótkim poradniku wskażemy, na co należy zwrócić uwagę, by koszty eksploatacji drukarki laserowej nie były zbyt wysokie.

drukarka laserowa HP

źródło: HP

Niski koszt eksploatacji drukarek laserowych

Drukarki laserowe w porównaniu ze swoimi tańszymi, atramentowymi odpowiednikami i tak wypadają nieźle. Koszt ich eksploatacji jest w każdym wypadku niższy, ponieważ tonery, którymi uzupełnia się ten rodzaj drukarek, są bardziej wydajne – odznaczają się niższym zużyciem.

Często zdarza się, że drukarka laserowa, której cena wyjściowa jest dosyć wysoka, wymaga użycia tonera, którego koszt jest relatywnie niski – tak więc koszty eksploatacji zostają po pewnym czasie zwrócone. Ważne więc, by przed zakupem konkretnego modelu drukarki, dowiedzieć się, jakim rodzajem tonera się ją uzupełnia, a także dowiedzieć się, ile będzie on kosztował.

Sprawdzenie wydajności tonera

Jeśli chodzi o sam toner do drukarki laserowej, należy pamiętać, by sprawdzić jego wydajność. Mianowicie, jaką liczbę stron jest on w stanie zapełnić drukiem. Tutaj rzecz ma się podobnie – cena tonera, który będzie odpowiedni do danego modelu drukarki, może być nieco wyższa niż innych uzupełniaczy, jednak będzie on bardziej wydajny i zaoferuje nam większą liczbę stron zapełnionych drukiem.

Warto również pamiętać, że przeciętna cena tonera do drukarki laserowej waha się w przedziale 50 – 100 złotych, ale zdarzają się również takie tonery, które kosztują nawet 250 złotych lub więcej. Zazwyczaj, im droższa drukarka laserowa, tym tańszy toner, którym można ją uzupełnić. Przeciętna wydajność natomiast to możliwość wydruku ok. 1000-2000 stron.

świnka skarbonka i monety

źródło: iClipart.com

Reasumując, by koszty eksploatacji były jak najniższe, należy wybrać taką drukarkę laserową, która będzie wymagała użycia tonera kosztującego jak najmniej i równocześnie charakteryzującego się dużą wydajnością. Ceny tego rodzaju drukarek mogą być znacznie wyższe, ale ta nadwyżka cenowa zwraca się podczas użytkowania urządzenia. Najkrócej rzecz ujmując, nie warto oszczędzać podczas zakupu drukarki laserowej.

Reklama: