Parametry papierów do drukarek

Kupując papier do drukarki warto zastanowić się nie tylko nad jego rodzajem. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na podstawowe parametry papieru. Wybór papieru do drukarki nie jest prostą sprawą. Źle dobrany może wpłynąć na jakość druku, a także (co gorsze) na stan sprzętu. Dlatego też tak ważny jest odpowiedni dobór papieru.

Parametry papieru do drukarek

Niezwykle ważnym parametrem jest format papieru. Przeważnie posiada standardową wielkość – A4. Taki rozmiar posiada większość drukarek i kserokopiarek. Jednak znaleźć można także niestandardowe formaty, jak A6 (papier pocztówkowy), A3 czy A5  (kartka tradycyjnego zeszytu). W sklepach można zakupić też papiery wielkoformatowe lub małe, jak karty kredytowe, idealne do drukowania wizytówek.  Kupując papier należy zastanowić się do czego będziemy go używać, a także czy format będzie pasować do naszego modelu drukarki.

Źródło: HP

Istotna jest także gramatura papieru. To ona decyduje o jakości nośnika i od niej zależy grubość kartek oraz ich wytrzymałość. Do użytku domowego idealne będą papiery o gramaturze 80 g/m2. Świetnie nadają się do druku czarno-białego. Papiery o wyższej gramaturze nadają się do wypracowań, ofert czy korespondencji. Grubszy papier prezentuje się bardziej elegancko i z klasą. Do druku laserowego lepiej używać papieru o wyższej gramaturze do 120 g/m2. Jeśli chcemy wydrukować fotografię najlepiej użyć papieru powlekanego o gramaturze minimum 160 g/m2. Wybierając papier i gramaturę należy także kierować się tym, czy nasze urządzenie jest dostosowane do takiej grubości papieru.

Źródło: POLLUX

Bardzo ważna jest również rozdzielczość druku. Im wyższy wskaźnik rozdzielczości tym lepszy papier. Warto wybrać papier, który umożliwia druk z określoną rozdzielczością. Pozwoli to w pełni wykorzystać moc naszej drukarki.

Źródło: Papyrus

W przypadku papierów podaje się również informację o powleczeniu  – większość papierów codziennego użytku jest niepowlekana. Są one bardziej wytrzymałe i nadaje są do drukowania wszystkiego. Papier powlekany świetnie odwzorowuje kolory, co pozwala uzyskać lepsze efekty przy drukowaniu np. fotografii lub kolorowych obrazków.

W przypadku papierów fotograficznych znajdziemy informacje o jego wykończeniu i połysku. Dostępne są papiery matowe, półmatowe (czyli satynowe), z lekkim połyskiem oraz wysokim połyskiem. Papier satynowy świetnie sprawdzi się do druku laserowego kolorowego.

Źródło: Canon

Ważna jest również jasność papieru – zwana również białością. Tańsze papiery często pochodzą z gorszych materiałów i mogą posiadać beżowy odcień. Współczynnikiem jasności jest CIA – która może wynosić od 140 do 170. Jednak nie każdy producent podaję tę wartość na swoim opakowaniu. Znajdziemy także papiery kolorowe lub ozdobne, które można użyć na wyjątkowe okazje.

Źródło: HP

Specjalne technologie podnoszą jakość i wartość papieru. To opatentowane pomysły niektórych producentów. Jedną z nich jest ColorLok – czyli technologia, która pozwala na natychmiastowe wsiąkanie tuszu. Obrazki i tekst nie rozmazują się, a wszystko pozostaje wyraźne nawet po druku atramentowym.

Reklama: