Toner oryginalny kontra zamiennik – co wybrać?

Wielu producentów drukarek laserowych przestrzega przed zakupem nieoryginalnych tonerów. Jednak niektóre zamienniki wcale nie są gorsze, a równie wydajne i nie uszkadzają drukarek. Toner oryginalny kontra zamiennik – który wybrać? Jakie są ich wady i zalety?

Rodzaje tonerów

Tonery do drukarek laserowych można podzielić na trzy zasadnicze grupy:

  • Tonery oryginalne
  • Tonery zamienniki
  • Tonery regenerowane

Tonery oryginalne produkowane są z nowych materiałów i komponentów. Ich jakość uważana jest za najlepszą, wydajność najwyższa. Zamienniki są wytwarzane na bazie innych materiałów, ale ich jakość nie odbiera od tych oryginalnych. Tonery regenerowane to takie, gdzie wykorzystuje się zużyty kartridż jako bazy podstawowej. W czasie regenerowania toneru wymienia się jego zużyte części.

Co lepsze – oryginał czy zamiennik?

Według producentów drukarek – lepiej postawić na oryginalne tusze. Dzięki temu nie będziemy mieć problemów z eksploatacją, wydruk będzie miał prawidłową jakość. Z zamiennikami może być różnie: wszystko zależy od jakości. Na poszukiwaniu idealnego zamiennika można stracić nieco czasu, a także i pieniędzy. Trudno jednak jednoznacznie określić co jest lepsze – oryginał czy zamiennik.

Źródło: HP

Wady i zalety oryginałów i zamienników

Niektórzy użytkownicy drukarek laserowych uważają, że oryginalne tonery mają tylko jedną wadę – wysoką cenę. Co za tym idzie – według innych, tonery zamienniki mają także jedną zaletę – niską cenę. Wypadają zdecydowanie korzystniej w tej kwestii, gdyż cena nieoryginalnych części może być niższa nawet o 50%.

Główną wadą zamienników jest ich jakość. Posiadają mniejszą lepkość i wymiary, dlatego ich współpraca z drukarkami może nie być w pełni dopracowana. Wadą jest także efektywność – więcej stron jest w stanie wydrukować oryginalny toner.

Źródło: HP

Dodatkowo niektóre urządzenia mogą stracić swoją gwarancję, jeśli używamy nieoryginalnych zamienników do tonerów. Według badań statystycznych urządzenia, które korzystały z zamienników częściej ulegały awariom niż te z wkładami markowymi.

Zamienniki – tylko znane marki?

Tonery –zamienniki, produkowane przez mało znane marki, mogą nie odznaczać się dobrą jakością. Lepiej decydując się na zakup zamiennika postawić już na bardziej znane, cenione wśród konsumentów marki, jak Active Jet, Armor, BlackPoint, EcoPrint, Pelikan czy Modecom.

Źródło: Black Point

Podsumowanie

Tonery oryginalne to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie, jeśli zależy nam na długotrwałej eksploatacji i trwałości urządzenia. A także i na gwarancji lub komforcie użytkowania. Jeśli jednak wyżej stawiamy cenę tonerów niż bezawaryjną lub bezproblemową pracę – wtedy lepiej postawić na zamienniki ale znanych marek, które są polecane przez wielu klientów. Warto również zapoznać się z rankingiem popularności tonerów w porównywarce cen Okazje.info.

Źródło: Canon

Reklama: