W jaki sposób czyścić drukarkę laserową

Czyszczenie drukarki laserowej, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się nieco skomplikowane, to jest czynnością bardzo prostą, a dodatkowo niezwykle przydatną, czy nawet wręcz niezbędną. Bowiem, prawidłowa praca każdej drukarki jest zależna właśnie od poziomu czystości jej części. W jaki sposób czyści się drukarkę? Kiedy? Co jest przydatne? Czego unikać? W naszym krótkim poradniku wskażemy sposoby czyszczenia drukarek laserowych oraz przestrzeżemy przed tym, czego nie powinno się robić.

Dłoń w gumowej rękawiczce trzymająca ściereczkę

źródło: iClipart.com

Urządzenia, którymi nie wolno czyścić drukarki laserowej

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas czyszczenia drukarki laserowej jest używanie odkurzacza lub – co gorsza – suszarki. Tego rodzaju urządzenia mogą spowodować uszkodzenie podzespołów urządzenia, które ze swej natury są niezwykle delikatne. Należy pamiętać, że użycie podczas czyszczenia odkurzacza czy suszarki może spowodować wyładowania elektrostatyczne, przeskoki iskry i finalnie uszkodzenie elektronicznych części urządzenia. Suszarka niesie ze sobą jeszcze dodatkowe ryzyko. Mianowicie, korzystając z niej nie usuwamy kurzu, tylko jest on „wdmuchiwany” do wnętrza urządzenia.

Czy trzeba jeszcze czegoś unikać? Tak. Wszelkiego rodzaju płynów – zarówno wody, jak i specjalistycznych środków czyszczących. Rzecz jasna ich wysoka wilgotność może uszkodzić części elektroniczne drukarki laserowej.

Te przedmioty sprawią, że drukarka laserowa będzie błyszczeć

A więc właściwie czego używać? Zwykłej ściereczki, najlepiej antystatycznej. Z jej pomocą należy oczyścić podajnik papieru, jak najgłębiej, a także miejsce, z którego wydobywa się zadrukowana kartka. Nie ma jednak co się oszukiwać. Takie czyszczenie jest nieco pobieżne. Współcześnie produkuje się specjalne folie czyszczące, które umiejscawia się w podajniku papieru i przepuszcza przez drukarkę w taki sposób, jak podczas codziennego drukowania. Dzięki temu, kurz, który zebrał się w wewnętrznych częściach urządzenia, zostaje usunięty. Najbardziej nowoczesne drukarki laserowe posiadają funkcję samoczyszczenia się, aczkolwiek jest ich niewiele.

Kiedy zazwyczaj czyści się drukarkę laserową. Należy to robić za każdym razem, kiedy wymieniany jest jej toner oraz wówczas, kiedy zauważymy, że nasze urządzenie się zacina, druk rozkłada się nierównomiernie etc.

 

Reklama: