W jaki sposób wymienia się toner w drukarce laserowej?

Choć wymiana tonera w drukarce laserowej nie jest czynnością zbyt skomplikowaną, warto jednak wytłumaczyć, w jaki sposób się to robi, by nie uszkodzić urządzenia. Wymiana tonera jest oczywiście uzależniona od rodzaju posiadanej drukarki, aczkolwiek jest kilka wspólnych punktów tej czynności niezależnych od modelu drukarki.

Wymiana tonera w drukarce laserowej krok po kroku

Większość nowoczesnych drukarek laserowych posiada elektroniczne sterowanie, które umożliwia przykładowo otwarcie pokrywy głównej, co jest niezbędne, by wymienić toner. Należy skorzystać z menu głównego oraz wyszukać opcję wymiany tonera. Dopiero kiedy ta funkcja zostanie wybrana, otwarcie pokrywy będzie możliwe. W starszych modelach drukarek laserowych, toner może znajdować się również pod pokrywą główną, lecz w tym wypadku pokrywę otwiera się w sposób mechaniczny – ręcznie. Należy także pamiętać, że toner może być usytuowany w tylnej bądź bocznej części urządzenia. Jeśli nie jesteś pewien, gdzie dokładnie znajduje się kieszeń na toner w Twojej drukarce, sprawdź to w instrukcji obsługi lub jeśli jej nie posiadasz, to postaraj się odnaleźć tę informację w jakże bogatych zasobach internetowych.

Kiedy udało się już otworzyć pokrywę główną, należy złapać za rączkę tonera tam usytuowane i delikatnie pociągnąć. Zawiasy powinny odblokować się automatycznie. Następnie należy wziąć nowy toner i włożyć go w miejsce jego poprzednika, nieznacznie naciskając. I w tym wypadku zawiasy powinny automatycznie zaskoczyć, co pozwoli na stabilne usytuowanie tonera w drukarce. I właściwie gotowe. Wystarczy tylko zamknąć pokrywę główną oraz sprawdzić, czy drukowanie odbywa się poprawnie.

Wymiana tonera w drukarce laserowej HP

Źródło: HP

 

Wydłużamy życie tuszu

Należy także pamiętać, że w tonerze, który chcemy wymienić, znajduje się jeszcze pewna liczba tuszu. Chcąc zaoszczędzić można wyjąć stary toner z drukarki i wstrząsnąć nim – w sposób wahadłowy. Ponownie zamontować. Ten zabieg powinien okazać się skuteczny i odwlec zakup nowego toneru o „kilkadziesiąt stron”.

Reasumując, wymiana tonera w drukarce laserowej nie jest czynnością skomplikowaną – wystarczy odblokować pokrywę główną, wymontować stary toner oraz w jego miejsce wsadzić nowy. Zawiasy znajdujące się wewnątrz tej kaset powinny działać automatycznie – pod wpływem lekkiego pociągnięcia czy naciśnięcia, toner powinie automatycznie wyskoczyć lub wskoczyć w pożądane miejsce.

 

Reklama: