Wydruk laserowy a atramentowy – który z nich jest lepszy i trwalszy?

Dziś coraz więcej osób zastanawia się nad tym, co jest lepsze – drukarki atramentowe czy laserowe? Jednak przede wszystkim decydując się na zakup drukarki warto zastanowić się nad jakością wydruków. Co jest w takim razie lepsze: drukarki laserowe czy atramentowe?

Druk atramentowy czy laserowy?

Podstawowym minusem druków atramentowych jest konieczność wyschnięcia strony przed jej dotknięciem. Dokument łatwo może się rozmazać, a treść będzie nieczytelna. Drukarki laserowe nie potrzebują tuszu, który potrzebuje czas na wyschnięcie. Wydruki laserowe są bardziej profesjonalne, zdecydowanie trwalsze i powstają szybciej.

Źródło: HP

Jednak w przypadku druków kolorowych wygrywają drukarki atramentowe, których jakość kolorowego druku jest nieporównywalnie większa. Potrafią one świetnie odwzorować barwy. Jednakże drukarki laserowe świetnie sprawdzą się w przypadku drukowania tekstu i prostych grafik w czerni. Potrafią uporać się z dużą ilością stron, trwałych i o świetnej jakości.

Źródło: Canon

Tylko papier?

Kupując drukarkę warto się zastanowić  na czym będziemy drukować. Jeśli planujemy drukować wyłącznie na papierze – możemy bezpiecznie postawić na urządzenie atramentowe. Jeśli jednak chcemy drukować na większej gamie nośników, drukarka laserowa będzie dobrym rozwiązaniem. Bez przeszkód może korzystać z folii różnego rodzaju, a także papierów o różnej gramaturze. Podobnie z materiałami o wysokim połysku. Ponadto drukarki laserowe mogą mieć dodatkowe zastosowanie – niektóre modele mogą korzystać z druku termo transferowego. Pozwala to na drukowanie na kubkach czy koszulkach.

drukarka Kodak

Źródło: Kodak

Podsumowanie

Decydując się na zakup drukarki należy rozważyć kwestię – co wybrać: laser czy atrament? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Jeśli potrzebujemy technologię, która oferuje więcej, obsługuje rozmaite nośniki i jest zaawansowana, a druk nie rozmazuje się – warto postawić na model laserowy. Jeśli jednak zależy nam na druku kolorowym, szybkim i nie potrzebujemy trwałych dokumentów – wystarczająca okaże się drukarka atramentowa.

Reklama: